Masal Oku, Çocuklara Masallar

Çocuklara Masal Okumak

Anonim olarak hayatımıza giren masallar geçmişten günümüze hayatımızda büyük bir yer kaplamıştır. Bu yüzden hepimiz belli bir dönem masallar dinlemiş ya da okumuşuzdur. Bizleri masal okumaktan alıkoyamayan şey aslında gerçek üstü olayların varlığı ve bu olaylarda iyilerin kazanması olmuştur. Masal okumak belli bir yaştan sonra tatmin edici bir his vermese de çocukluğumuzda bunları okumaya bayılırdık. Hayal dünyamızda canlandırdığımız masallar bizim gerçeklikten uzaklaşıp kendi yarattığımız dünya da hayat bulmamızı sağlardı.

Bizi masallarda gerçeklikten uzaklaştıran en önemli faktörler hayatta karşımıza çıkmayan varlıkların olması, belli bir zamana bağlı kalınmaması ve sonunda bizi mutlu bir şekilde uğurlaması olmuştur.

Masal okumak her yaş için iyi bir öğretici tercihidir ancak özellikle çocuklar üstündeki etkisi büyük olduğu için küçük yaşlarda daha eğitici bir görev üstlenmektedir. Masal okumaya başladığınızda başında söylenen tekerlemeler çocuğunuzun dikkatini çeker ve sizi daha iyi dinlemesini sağlarsınız. Olay örgüsüyle çocuğunuz bu dünya içinde kaybolur ve kendince başka dünyalar oluşturmaya başlar. Bu sayede gelecekte hayal dünyası gelişmiş, daha meraklı, yeni şeyler üretmeye yatkın bir birey yetişmesinin adımları atılmış olur. Masallarla değerler eğitimi vermek amaçlanmıştır çoğu zaman. Keloğlan masallarının dünden bugüne kadar gelmesi belli bir amaca yönelik olmuştur. Türk milletinin en çok sahiplendiği değerler Keloğlan’ın hikayeleri ile çocukların zihinlerine yerleştirilmiştir.

Masal okuyan çocuk hayal dünyasını geliştirirken aynı zamanda başka özelliklerde kazanmaya ve öğrenmeye başlar çünkü masallarda genel olarak iyilik – kötülük, haksızlık – adalet, gibi zıt konular üzerinde durur. Bu konular işlenirken çoğu zaman iyilerin kazandığını, doğruluğun vurgulandığı, adaletin hakim olduğu bir olay örgüsü vardır. Bu tarz zıtlıklar ile çocuğun gelişim sürecinde ona olumlu etkiler bırakır. İyiliği, doğruluğu, adaleti öğrenen çocuk gelecekte öğrendikleri doğrultusunda ilerlemeye meyilli bir hale gelir. Bu da onun hayatını şekillendirmesinde büyük rol oynar.

Çağımızın getirdiği teknolojiyle birlikte masalların pabucunu dama attık diyebiliriz. Artık günümüzde çocuklarımız masal okumaktan çok televizyon izlemekte ve oyun oynamaktadır. Oysaki ebeveynlerin dikkat etmesi gereken en önemli durum çocuğun bu gelişim sürecinde kendisi ve geleceği için öğretici nitelikleri olan alanlara yönlendirmesi olmalıdır. Bilgisayar televizyon gibi teknolojik aletler yerine çocukların ilgisini çeken masallarla büyümesini sağlamak daha doğru olacaktır.

About The Author