Bir Çay Kaşığı Toprak ve Deniz Pdf İndir

Bir Çay Kaşığı Toprak ve Deniz Pdf İndir

Bir Çay Kaşığı Toprak ve Deniz


Büyüyünce anlatacak hikâyeler de mi biter?
O, büyüse de anlatmaya devam ediyor, çünkü biliyor ki hikâyeleri biterse çocukluğu da bitmiş demektir.”
1980’ler İran’ında, çeltik yetiştirilen küçük bir köyde büyüyen on bir yaşındaki Saba Hafezi ve ikizi Mehtap Amerika’ya hayrandırlar. İngilizce kelimelerden oluşan bir liste yaparlar ve Life dergisinin yasaklı sayılarını, televizyon dizilerinin videokasetlerini ve Beatles kasetlerini biriktirirler. Bu yüzden annesi ve kız kardeşi ortadan kaybolup, kendisini ve babasını İran’da yalnız bırakınca, Saba onların kendisi ve babası olmadan Amerika’ya gittiklerinden emin olur.
Köyde samimi bir ortamda büyüyen Saba, kaybettiği ailesinin yerine, her biri, Saba’yı üzen bu durum hakkında farklı fikirlere sahip olan dört vekil anneyi ve en iyi iki arkadaşını koyar. Bu arkadaşlar, ailesi ablalarını evlendirene kadar hayatı beklemede kalmak zorunda olan güzel Ponneh ve Saba’nın küçük bir kız olduğu zamanlardan beri âşık olduğu müzik delisi Rıza’dır. Ancak devrim sonrası İran, Saba’nın yeteneklerine sahip bir kız için kısıtlı imkânlar sunmaktadır. Saba, kayıp annesi ve kız kardeşinin ve mahrum bırakıldığını düşündüğü Batı hayatının hasretini çeker. Kendisine her zaman, kaderin “kanda yazılı olduğu”, yani ikizlerin toprak ve denizle ayrılmış olsalar bile aynı kaderi yaşamaları gerektiği öğretilmiştir.
Bu yüzden Saba, kız kardeşi için kendisininkiyle eşzamanlı ve paralel giden Batılı bir hayat hayal eder. Ancak Saba’nın hikâyesi İran’daki gerçek hayatın tüm yıpratıcılığı ve vahşetiyle doluyken, kız kardeşinin hayatı ona Saba’nın yalnızca hayalini kurabileceği bir özgürlük ve hâkimiyet verir.
Renkli karakterlerle dolu olan ve Doğu’ya özgü hikâye anlatıcılığının ahengini dolaysız Batı nesriyle karıştırarak büyüleyici bir üslupla kaleme alınan ‘’Bir Çay Kaşığı Toprak ve Deniz’’, bizlere insanın kendi kaderini kontrol etmesinin önemi hakkında çok hoş bir hikâye anlatıyor.
“Yok olan bir İran hakkında şiirsel çağrışımlarla dolu bir kitap… 1979 Devrimi’nden sonraki on yılda, İran’ın kuzeyinde geçen bu iddialı roman sadece bir kaşık değil, tonlarca tarih, hayal gücü ve özlem taşıyor.” Publishers Weekly.
“Bir Çay Kaşığı Toprak ve Deniz, büyüleyici ve sürükleyici bir kitap; sevdiğimiz ve özlediğimiz -ve sadece hayal edebildiğimiz- yerler hakkında çağrışımlarla dolu bir hikâye.” ‘’The Age of Miracles’’ adlı kitabın yazarı Karen Thompson Walker.
Katıksız sihir: Şiirsel, eğlenceli ve yürek parçalayıcı… İran’ın kuzeyindeki bir sahil köyünde yaşayan ve şaşırtıcı bir karaktere sahip olan Saba Hafezi ve arkadaşlarının dünyasına âşık oldum. Güçlü hikâye anlatıcılığı beni ilk sayfadan itibaren kendine bağladı. Ancak bu kitap, aynı zamanda anlatı denen şeyin doğasını; bizleri tanımlayan hikâyeleri, hayalleri, anıları, kendi geçmişimizi ve geleceğimizi nasıl yarattığımızı da son derece zekice bir şekilde ele alıyor.” ‘’Kelimelerin Derin Sessizliği’’ kitabının yazarı Jean Kwok.
“Şiirsel, anlaşılır, tutku dolu ve sık sık da çok eğlenceli… Bu kitap bize hikâye anlatıcılığının hayatlarımızı nasıl kurtaracağını hatırlatıyor. Muhteşem bir ilk roman…” ‘’Blameve Jamesland’’ kitaplarının yazarı Michelle Huneven.
“İran’ın ilgi çekici, etkileyici bir portresi… Nayeri başarılı bir hikâyeci ve bu kitabında memleketinin siyasi çalkantılarının en karanlık tarafını, yani ailelerin parçalanmasını derinlemesine bir şekilde ele almış.” ‘’Lipstick Jihad’’ isimli kitabın yazarı Azadeh Moaveni.
“Dina Nayeri’nin bu ilk romanı ilk sayfadan itibaren beni kendine bağladı. Hafezi kardeşlerin olağanüstü anlatımları sadece merak uyandırıcı bir hikâye değil, aynı zamanda kültürel gözlemlerle dolup taşıyor. İran ve Amerikan edebiyatını sevenler için harika bir kitap.” ‘’Funny in Farsi’’ kitabının yazarı Firoozeh Dumas.
“Başlar başlamaz bağlandım bu kitaba. Şiirsel, dokunaklı…” Susie Bookworm bloğu.

About The Author